افکار و ذهنیات خوب و بد هرروز به سمت شما در حال حرکتند این که روی روحیه شما تاثیرگذار باشند یا نه به خود شما بستگی دارد!
گاهی افکار به ما درباره خودمان و دیگران چیزهایی می‌گوید مثلاً اینکه آیا ما افراد موفقی هستیم یا خیر یا اینکه دیگران نمی‌خواهند با ما رابطه دوستانه‌ای برقرار کنند. حتی ممکن است افکار به ما بگوید که فردا قرار است چه اتفاقی بیفتد.
 برخی افکار ممکن است حقیقی باشند اما بقیه آنها مطمئناً حقیقی نیستند، آموختن اینکه افکار خود را درک کنیم و صدای درونمان را آموزش دهیم به ما احساس نیرومندی و اعتماد به نفس می‌دهد، همچنین موجب می‌شود مراحل دشوار زندگی را ماهرانه پشت سر بگذاریم.

 به طور معمول صدای درون ما به شکلی آرام و زیبا پچ پچ می‌کند فقط زمانهایی که ناراحت باشیم افکارمان بیشتر هیجانی می‌شود و مسائل را از آنچه هست بدتر نشان می‌دهد.
3 صدای مثبت، مطمئن و ناراحت: زمانهایی که خوشحال، برانگیخته یا خشنود هستیم پیام هایی را به خود می دهیم که به طور معمول مثبت هستند، هر زمان که احساس خوبی داریم و در موقعیت خوبی قرار گرفته‌ایم صدای درونمان حرف‌هایی را که دوست داریم درباره خودمان گفته شود یا تعریف‌هایی را که دیگران از ما کرده‌اند به یادمان می‌آورد، این افکار به ما اطمینان می‌دهد که ما می‌توانیم به کارهای تازه دست بزنیم همچنین کمک می کند تا حال خوبی داشته باشیم و با اعتماد بنفس کارهایمان را انجام دهیم و زمانی که به خاطر موضوع یا اتفاقی غمگین و ناامید هستیم ممکن است افکارمان کمی از کنترل خارج شود و شاید حتی حال ما را بدتر کند.
 وقتی ناراحت هستیم ممکن است افکارمان منفی شود و ترس‌هایمان بیشتر از انچه هست خود را نشان دهد، اگر در امتحان جغرافیا نمره خوبی به دست نیاورده ایم به معنی این نیست که کودن هستیم شاید دلیل آن عدم استراحت کافی باشد و ما را دچار گیجی و حواس پرتی کرده باشد. بجای سرزنش خود باید راهی برای مطالعه کردن پیدا کنیم و با برنامه‌ریزی مناسب در امتحاناتمان موفق شویم.
 زمانی که نگران و خشمگین هستیم ممکن است صدای درونمان حقیقت را به ما نگوید این صدا می تواند به نام‌های دیگری ما را صدا بزند حتی ما را سرزنش کرده و به ما دروغ بگوید، پیش از اینکه عجولانه نتیجه گیری کنیم به یاد بیاوریم که صدای منفی ما ممکن است سراغ ترس‌هایمان برود و حالمان را از اینکه هست بدتر کند.